Bankalar

Bankalar

Bankalar, insanların şartlarını iyileştirmek amacıyla çıktıkları yol da uzun yıllardır destek olmaktadırlar. Bu destek, kimi zaman krediler ile kimi zaman da insanların ellerinde bulundurdukları paraları “faiz” dediğimiz uygulama ile belli süreler de artırmaktadırlar. Türkiye üzerinden birçok banka bulunmakta ve her bir bankanın faiz oranları yakın olsa bile küçük farklar ile birbirinden ayrılmaktadır. Bankalar Bu küçük fark neden önemlidir diye soracak olursak, elimiz de bulunan para miktarı büyük olduğu zaman, faiz miktarının virgülle oynayan değerleri bile paramızı çok etkileyecektir.

Türkiye Bankaları

Türkiye üzerinde Ziraat Bankası, Vakıf Bank, İş Bankası, TEB Bankası, Yapı Kredi Bankası gibi seçkin bankalar bulunmaktadır. Bu bankaların hepsinde Vadeli ve Vadesiz olarak faiz hesap hizmetleri bulunmaktadır.

Vadeli / Vadesiz Faiz nedir?

Bankalar Vade kelimesi terimsel manası dışında “süre” anlamındadır. Vadeli faiz dediğimiz zaman, faize koyacağımız parayı belli bir süre dokunmadan durduracağımız, ve süre bitiminde o parayı çekme hakkına sahip olacağımız manasına gelmektedir. Bankalar Vadesiz faiz ise, parayı istediğimiz zaman yatırıp çekebileceğimiz anlamına gelmektedir. Her iki durumda da faiz işleyecektir. Fakat vadeli faiz işleminde, faiz oranları daha yüksek olmaktadır. Bankalar Bu durumu dikkate alarak bu yazımız da ülkemizin önde gelen bankalarından biri olan TEB Bankası‘nın en yüksek vadeli faiz oranlarını inceleyeceğiz.

TEB Bankası Vadeli Faiz Oranları

Örneğin, TEB Bankası sitesi üzerinde yer alan hesaplama programını kullanarak bir hesaplama yapacak olursak;

1000 TL yatırdığımızı düşünelim. 1 aylık süreç için bu miktara uygulanan faiz, % 2.16’dır. Eğer aynı miktarı 3 aylık süreç için yatırırsak uygulana faiz, %6.34 olmaktadır. Direkt olarak 60 aylık süreç için yatırırsak, % 26.37 faiz oranı olmaktadır. İnsanların sorunu burada oluşuyor. Baktığımız da 60 aylık faiz oranı çok yüksek gibi gözükse de, birim aylık faiz oranına baktığımız da, 60 aylık faiz oranı aylık % 0.44 faiz oranına denk gelmektedir. Bu durum da en yüksek faiz oranı, 1 aylık süreç için yatırdığımız da aldığımız % 2.16’lık faiz oranıdır.

Hızlı Başvuru google-site-verification=jCHcYrqRrJZ5xCPx-y8ZUgh1-HYNTshN0CrA6fwgLjI

Başvuru Formu